Tesla 14 milyar dolar değer kaybetti

Tesla 14 milyar dolar değer kaybetti

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Tesla patronu Elon Musk, hisse fiyatını tweetledikten sonra otomobil üreticisinin değerini 14 milyar $ kaybetti.

Ayrıca, yatırımcılar derhal şirketten kefalet ederken Bay Musk’un Tesla’daki kendi hissesini 3 milyar dolara indirdi.

Tesla hisse senedi fiyatı çok yüksek imo,” dedi mallarını satmaya yemin eden birkaç tweet’ten birinde.

Diğer tweet’lerde kız arkadaşının ona kızgın olduğunu, bir diğerinin ise basitçe şöyle okuduğunu söyledi: “Öfke, bilincin ışığının ölmesine karşı öfke.”

2018’de Tesla’nın New York borsasında geleceği hakkında bir tweet, düzenleyicilerin şirketi 20 milyon dolar cezalandırmasına ve Musk’ın platformdaki tüm diğer yayınların avukatlar tarafından önceden taranmasını kabul etmesine yol açtı.

‘Baş ağrısı’

Cuma günü, Wall Street Journal, milyardere hisse fiyatı tweet’i hakkında şaka yapıp yapmadığını ve “Hayır” cevabını alarak veteriner olup olmadığını sorduğunu bildirdi.

Tesla’nın hisse fiyatı bu yıl yükseldi ve elektrikli otomobil üreticisinin değerini 100 milyar dolara yakın bir seviyeye getirdi, bu da girişimciye yüz milyonlarca dolarlık bonus ödemeyi tetikleyecek bir işaretti.

Wedbush Securities analizcisi Daniel Ives, Reuters haber ajansına söyledi.

2018 yılında, Bay Musk, Tesla’yı borsadan çıkarması ve özel olarak alması için fon sağlamış olabileceğini tweetledi ve bu da yine hisse fiyatında dalgalanmalara yol açtı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bunu pazarda hareket eden bir yorum olarak değerlendirdi, para cezasına çarptırdı ve Tesla’yı bir daha gerçekleşmemesini sağlamak için kontroller yapmaya zorladı.

Ancak geçen ay, bir federal yargıç Tesla ve Musk’un özel tweet için hissedarlar tarafından bir dava açması gerektiğini söyledi.

Bu haftanın başlarında, 33.4 milyon takipçisine, ABD’de evde kalma kısıtlamaları ve koronavirüs pandemisi nedeniyle bazı güçlü eleştiriler tweetledi. Geçen sene bir İngiliz dalgacının “pedo adamı” olduğunu tweetledikten sonra kendini mahkemede buldu.

Musk, mallarını satma vaadinin, daha önce aktör ve yapımcı Gene Wilder’a ait olan ve 2013’te satın aldığı evini içerdiğini söyledi.

Satışta bir şart,” diye tweetledi, “Gene Wilder’in eski evine sahibim. Yırtılamaz ya da ruhunu kaybedemez.”

Tesla 14 milyar dolar değer kaybetti YAPILAN YORUMLAR